Uzm. Dr. Peyami Duman

Bağışıklık Güçlendirici Tedaviler

Glutatyon 

Glutatyon molekülü çok özel bir moleküldür. 3 aminoasitten oluşur.  Çok güçlü bir antioksidandır, hatta antioksidanların masterı dahi denilmektedir. Serbest radikal avcısıdır. Birçok toksik maddeden onun vasıtası ile kurtuluruz. Yaşlanmayı,paslanmayı engellediği gibi örneğin sigaranın yan etkilerinden de kurtulmayı sağlaması ile çok farklı temizlik işlerini de yapmaktadır. Vücudumuzdaki glutatyon seviyelerimiz birçok faktörle ve zamanla azalmaktadır, bunu dengelemek ise bize kalmış. En hızlı glutatyon takviyesi  intravenöz (damar içi) uygulama esnasında olur, bunun yanında oral, inhaler, topikal de alınabilir.

C Vitamini

C vitamini süper bir antioksidandır. Hücreleri ve dokuları oksidatif hasar ve işlev bozukluğundan korur,  bağışıklık sistemini düzenler. Bu kadar marifetli bir vitamin olan C vitamini zamanla ve enfeksiyonlar ile birlikte vücutta azalmaya başlar. İşte bu noktada iş yine bize düşmekte ve replasman için hazırlanmalıyız. Özellikle kanser tedavilerinde ve son zamanların baş belası olan Corona Virüs pandemi hadisesinde olduğu gibi bazı durumlarda yüksek doz yani gramlarla ifade edilecek düzeyde yüksek doz C Vitamini  uygulaması damar yolundan yapılabilmektedir.

Ko Enzim (Q10)

Ko enzim Q10 temel olarak hücreler içerisinde enerji üretiminde görev alır. Doğal olarak vücutta bulunuyor olmasına karşın yaş ilerledikçe bu bileşenin miktarı azalmaya başlar. dışardan takviye yolu ve yiyecekler ile koenzim Q10 eksikliği giderilebilmektedir. Bu molekül vücutta enerji üretim mekanizmalarında özellikle görev almaktadır. Anti oksidan sistemde görev alır. Bu molekül vücutta her noktada bulunmasına rağmen en sık çok enerji harcayan dokularda bulunur, bunlar  kalp, akciğer, böbrek ve karaciğerdir. Eksikliğinde halsizlik bitkinlik görülebilmektedir.

D Vitamini

D vitamini bağışıklık, kas ve kemik gelişimi ile ilişkili, vücut için çok önemli vitaminlerden biridir.  Güneş vitamini olarak da bilinir. D vitamini vücutta bir çok sistemde ve farklı metabolizmalarda görev alır.  Güneşten ve besinlerden alınan D vitamini, karaciğerde ve böbrekte değişime uğrayarak farklı kimyasala dönüşmektedir. Eksikliğinde yaygın vücut ağrısından kilo verememeye, depresyondan saç dökülmesine , kalp rahatsızlıklarından cinsel isteksizliğe (libido azlığı) kadar çok geniş bir yelpazede problemlere yol açmaktadır. Peki ne yapmalıyız? Yapılacak şey basit ;koruma faktörü yeterli olan kremler kullanarak güneşlenmek ve D vitamini takviyeleri kullanmaktır. Ama bu noktada çok önemli bir tavsiye; D vitamini takviyeleri kullandıktan sonra  mümkün olduğunca  güneşe çıkmak ve böylece alınan vitaminin aktive olmasını sağlamak gerekmektedir.

Omega 3

Omega 3 insan vücudu için çok  gerekli olup  vücutta üretilemediğinden gıdalardan elde edilir. İnsan beslenmesinde yer alan önemli omega-3 bağı ihtiva eden yağ asitleri olarak alfa-linolenik asit(ALA), eikosapentaenoik asit (EPA), ve dokosaheksaenoik asit (DHA) sayılabilir. Omega 3 ihtiyacı anne karnında başlar ve yaşam boyu devam eder.  Deniz ürünleri ve balıklarda EPA ve DHA bulunurken, ALA çoğunlukla yüksek yağlı bitkisel besinlerde bulunur. Peki nelere faydası vardır? Nörolojik gelişim, hafıza, gebelikte intrauterin gelişim, kansere karşı koruyuculuk, trigliserit düzeyi kontrolü, karaciğer yağlanması,depresyon anksiyete, inflamasyon, ağrı, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, demans vb. Görüldüğü üzere bu mucizevi molekülümüz de hayati öneme sahip  ve bizim için vazgeçilmezdir. Omega 3’ü ihmal etmeyelim.

Alfa Lipoliz Asit

Alfa lipoik asit; bu da bir mucizevi yağ asididir ve hücrede enerji metabolizmasında görev alır. Aerobik  metabolizma için olmazsa olmazdır. Güçlü bir antioksidandır, Kilo kontrolü için önemlidir, vücuttaki herhangi bir yerde olan enflamasyonu azaltır, diyabetin oluşmasında ve/veya gerilemesinde önemli görevleri vardır, nöropatilerde etkilidir, kalp ve damar rahatsızlıklarında etkilidir, kalp krizi, felç ve şeker hastalığı riskini artıran bazı risk faktörlerinin bir arada bulunduğu çok tehlikeli bir durum olan metabolik sendromla mücadelede yardımcıdır, yüksek tansiyon, kötü kollesterol, yüksek kan basıncı ve ateroskleroz la mücadele eder, alzheimer,  parkinson  gibi hastalıklarda ve beyni korumada faydalıdır. Cilt için yararlıdır ve kanserle mücadele eder. Besinlerden  ıspanak, brokoli, domates gibi sebzelerde ve  böbrek, karaciğer, kalp gibi etlerde bulunur.
Sohbet Başlatın
Yardıma ihtiyacınız var mı?
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim?