Uzm. Dr. Peyami Duman

burunucudolgusu

Burun Ucu Kaldırma Botoksu

Burun Ucu Kaldırma Botoksu Nedir?

Cerrahi olmayan uygulamalar arasındaki estetik yöntemlerden biridir. Burun üzerinde oluşan çizgi ve kırışıklıkların giderilmesinde etkilidir. Clostridium botolinum isimli bir bakteriden elde edilen botoks; mimik kaslarına etki etmesi için uygulanır ve bu kasları gevşetir. Botoks işlemi pek çok bölgedeki gibi  burun bölgesinde de rahatlıkla yapılır. Bu işlem için burun ucundaki hareketliliği sağlayan kas, botoks sayesinde geçici olarak işlem dışı bırakılır ve burun 1 – 2 milimetre yukarı kaldırılır. Botoksla burun kaldırma işlemi sonrasında herhangi bir acı ve ağrı olmadığı için hemen günlük yaşantıya devam edilebilmektedir. Botoksla burun kaldırmanın yan etkileri yoktur. Bazen küçük kızarıklıklara sebep olsa da bunlar da soğuk uygulama yapılarak hatta yapılmasa bile çok kısa bir süre içinde  geçmektedir.

Burun Ucu Kaldırma Botoksu Ne Zaman Yapılır?

Burun ucu kaldırma botoksu, burnu düşük olan kişilere daha çok yapılmaktadır. Özellikle güldüğü zaman burun ucu düşen ve kötü bir görüntüye sahip olan kişiler,  ameliyatsız botoksla burun kaldırma işlemini  çok tercih etmektedir. Burun kanatlarında yayvanlaşma olan kişiler de botoksla burun kaldırmayı tercih etmektedir. Botoks sayesinde burnu aşağıya çeken kasın etkisi azaltılır. Bu sayede daha kalkık ve düzgün duran bir burna sahip olunur. Bazı kişilerin güldükleri zaman burun kırışıklıkları çok belli olmaktadır. Burun kaldırma botoksu, bu çizgilerin de düzgün bir hale getirilmesi için çok sık kullanılmaktadır.

Burun Ucu Kaldırma Botoksu Ne Zaman Etkisini Gösterir?

Burun kaldırma botoksunun etkisini görebilmeniz için en az 4 gün geçmelidir. Botoks kendini en az 4 en fazla da 7 günde belli eder. Uygulama sonrasında 10 gün geçince ise burun tam olarak istenen şekli alır.

Botoks Burun Kanatlarına Uygulanabilir mi?

Bazı insanlarda burun kanatlarının gülerken dışa çekilmesi rahatsız edicidir. Hepimizde olsada  bazılarımızda oldukça aktif olan bu kasların botoks ile gevşetilerek kasılmalarının önlenmesi mümkündür. Bu sayede botoks ile burun kanatlarının genişlemesi geçici olarak önlenebilir.

Burun Ucu Kaldırma Botoksu Ne Kadar Kalıcıdır?

Botoks hemen etki etmez. Birkaç gün-1 hafta içinde değişen bir sürede etkisinin meydana gelmesini  bekleriz. Bu sürede tavsiye etmediğimiz davranışlardan kaçınmalısınız. Botoks kalıcı bir etki yapmaz. Etkisi genelde 4 ay sonunda geçen bir ilaçtır.

Botoks Uygulaması Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

 • İşlem sonrası yüzünüzde maksimum 24 saat içinde geçecek hafif kızarıklık ve şişlik olabilir. Eğer bir morluk oluşursa buz uygulanabilir veya Arnica krem kullanabilirsiniz.
 • İşlemden sonra başınızı çok öne eğecek hareketler yapmamaya özen gösterin.
 • Uygulamadan sonra 1-2 saat boyunca elinizden geldiğince yüz ifadelerinizi kullanın.
 • İşlem sonrasında yüzünüzde hafif bir gerginlik ve ağrı hissedebilirsiniz. Standart ağrı kesiciler kullanabilirsiniz.
 • 24 saat boyunca duşa, hamama, saunaya, solaryuma girmeyin. Kuaföre gitmeyin, makyaj veya ağır egzersiz yapmayın.
 • Uygulama bölgesine bir hafta masaj yapmayınız. Kontrolsüz baskılarla bu bölgeye temastan kaçının. Yüzüstü yatmayınız.
 • Prosedürün etkisi, 14. gün başlar. Bugün en yüksek etkiyi görmenizi bekliyoruz.
 • Kontrol randevunuzda gerekirse ek enjeksiyonları yapılacaktır.
 • Botoksun etkisi kişiden kişiye değişmekle birlikte kalıcı değildir. Botoks etkisinin süresi yaklaşık 4 ila 6 aydır.
 • Tedavi süresince diş tedavisi, lokal veya genel anesteziye maruz kalma, ödemi etkileyen yeşil veya çay, protein tozu, antibiyotik kullanımı veya kas gevşetici ilaç tedavileri, botoks tedavi süresini etkileyebilir. Bu durumlarda mutlaka doktorunuzu bilgilendiriniz.
 • Beklenmeyen bir etki görülürse lütfen bizi arayınız.
 • Bir sonraki botoks uygulamanız, ilk uygulamayı takip eden 3. Ayda yapılabilir.
 • Kırışıklık tedavisinde botoks enjeksiyonu bazen çok derin çizgilerde dolgu enjeksiyonları ile desteklenmesi gereken bir tedavidir.
 • Dolgu-Botoks ve aşı uygulamaları aynı anda yapılabilmektedir.
 • Sağlıklı yaş alma programınızın başarısı için asistanlarımız ilerleyen dönemde uygulama sonuçları etkisini yitirmeden önce sizleri bilgilendirecektir.

LÜTFEN BİZİ ARAYIN! 

(0312) 911 43 48

Uzm. Dr. Peyami Duman ve Ekibi

Sağlıklı günlerde görüşmek üzere

0312 911 43 48
Sohbet Başlatın
Yardıma ihtiyacınız var mı?
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim?