Uzm. Dr. Peyami Duman

Mezoterapiler

Mezoterapi Nedir?

Akut ve kronik ağrıların yanında  cilt lekeleri, selülit, çatlak gibi deri hastalıklarının tedavisi için de kullanılan mezoterapi, iğne ile yapılan akupunktur uygulamasına benzer bir yöntemdir.Cerrahi olmayan bir tedavi yöntemi olan mezoterapi, cilt yenileme olmak üzere bölgesel zayıflama ve yaşlanma karşıtı bir tedavi yöntemi olarak kullanılır. Akut ve kronik ağrıların yanı sıra cilt lekeleri, selülit, çatlak gibi deri hastalıklarının tedavisi için de kullanılan mezoterapi, iğne ile yapılan akupunktur uygulamasına benzer bir tekniktir. 

Bölgesel tedavi yöntemi olan mezoterapi, düşük dozda ilaçların mezoterapi iğnesi olarak bilinen 4 ila 13 mm. çapında olan iğneler ile cildin alt kısmına enjekte edilmesi işlemidir. 

Mezoterapi Etkisini Nasıl Gösterir?

 Tedavi gerektiren cilt bölgesinin orta kısmına özel bir solüsyon enjekte edilerek yapılan mezoterapi, cildin alt kısmında olan kolajen ve elastin yapıları uyararak harekete geçirir. Saç mezoterapisi ve yüz mezoterapisi gibi pek çok farklı mezoterapi türü vardır. Temelde cildin ihtiyaç duyduğu vitamin ve minerallerin sağlanmasıyla kan dolaşımının düzenlenmesi amaçlanır. Bu sayede  fiziksel ve çevresel etmenlerin cilt üzerinde oluşturduğu olumsuz etkiler azaltılarak yapısı bozulan destek dokuların yenilenmesi sağlanır. Hemen her işlem için farklı bir mezoterapi yöntemi vardır. Bu yöntemlerden hangisinin tercih edileceği kişinin yakınmaları, şikayetin şiddeti ve yaşı gibi etkenlere bağlı olarak değişir. Yani mezoterapi herkese aynı şekilde yapılamaz , tamamen kişisel yapılır.

Mezoterapi Çeşitleri

Vücut ve Yüz Mezoterapisi

Tedavi kullanım alanı sivilce, çıbancıklar gibi akne ve akne izleri, ciltte oluşan doğum veya yaşlılık lekeleri gibi her türlü cilt lekesi, ciltte oluşan yara izleri, ergenlik veya doğum çatlakları  gibi cilt rahatsızlıklarıdır. Ayrıca yüzü gençleştirip ten rengini düzeltebilir.

Cilt ve Yüz Mezoterapisi Nasıl Uygulanır?

 Bu mezoterapi türünde  cildin ilk ve orta katmanına birer damla hyalüronik asit  enjeksiyon tekniği uygulanır. Bu, hücre aktivitesini beslemeye ve gençleştirmeye; ayrıca kolajenle elastin üretimini uyarmaya yardımcı olur.İlaç karışımını bölgeye enjekte etmek için bir mikro iğne kullanılır ve bir dizi enjeksiyon yapılır. Enjeksiyonlar soruna bağlı olarak cildin yaklaşık 1-4 milimetre derinliklerine iletilebilir. Etkili sonuç için 1 hafta arayla 6-10 seans yapılır.Hastanın ağrı eşiğine göre tedavi edilecek bölgelere topikal anestezi uygulanır. Mezoterapiden yarım saat önce cilde 30-40 dakika anestezik krem sürülerek lokal anestezi yapılır. Mezoterapi tedavi süreleri işlemin yapıldığı bölgenin genişliğine göre 20-45 dakika arasıdır.İşlem sonrası iyileşme süresi hastaya bağlıdır. 

Cilt ve Yüz Mezoterapisinin Faydaları

 Cildi gençleştirmek, cildin nem içeriğini artırarak dolgun, sert ve sağlıklı görünmesini sağlamak, ellerde, dekolte ve boyun bölgesinde cilt sıkılığını ve elastikiyetini artırmak, çiller dahil her türlü pigmentasyon sorunlarını çözmek, cilt rengini iyileştirmek, cildi tüm lekelerden çatlaklardan ve cilt yaralarından arındırmak, gözaltı morluk ve torbalarını ortadan kaldırmak, kırışıklıkları önlemek, cansız, yorgun, mat görünümlü cildi parlatmak, selülitleri tedavi etmek ve bölgesel yağları eritmektir.

Saç Mezoterapisi

Saç mezoterapisi cerrahi olmayan kozmetik bir saç yenileme işlemidir. Kellik, saç dökülmesi, saçkıran gibi saç problemlerinin tedavisinde kullanılır. Saç dökülmesi sorunları genelde  besin eksikliğinden, kafa derisinde kan dolaşımı azalmasından, saç folikülü çevresindeki hormon dengesizliklerinden ve androjen DHT kaybından kaynaklığından tedavinin temeli bu sorunların giderilmesine dayanır.

Saç Mezoterapisinin Faydaları

  • Saç dökülmesini azaltır.
  • Saç büyümesini uyarır.
  • Saç kırılmasını önler.
  • Yeni saç köklerinin oluşumunu hızlandırır.
  • Saç derisindeki hasarlı dokuları onarır.
  • Kepekleri azaltır.
  • Saç derisinde kan dolaşımını artırır.

İğnesiz Mezoterapi Nedir?

Genelde yüz gençleştirme, kırışıklıkları azaltma, vücut sıkılaştırma, nem dengesini sağlama, saç tedavisinde uygulanır. İğnesiz mezoterapide kullanılan mezo peeling gibi başka cihaz ve uygulamalar da vardır.

 

İletişim Formu

[contact-form-7 id=”5″ title=”İletişim Formu”]

Sohbet Başlatın
Yardıma ihtiyacınız var mı?
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim?