Uzm. Dr. Peyami Duman

Şakak Dolgusu Nedir?

Şakak alanı yaşlanmanın ilk başladığı yüz bölgelerinden biridir. Yaşlanma süreci ile birlikte bu bölgede belirgin doku kaybının ortaya çıkması tapınaklarda çökme görünümüne yol açmaktadır. Şakak dolgusu ile şakak bölgesindeki hacim kaybına bağlı estetik problemler ameliyatsız olarak tedavi edilebilir. Yüzün üst ve orta kısımlarının yapısal olarak veya zamanla sarkması, yaşlanması ve yer çekiminin etkisiyle temporal bölgede hacim kaybı ve çökme de olabilir. Şakak bölgesinde erken çökmenin bir başka nedeni de kenetlenmedir. Diş sıkma problemi olanlarda, şakak bölgesindeki kasların sıkılması nedeniyle, o bölgedeki yağ dokusu erir ve temporal bölgede çöker. Ek olarak, dengesiz kilo alımı ve kaybında, şakak alanı yüzün diğer kısımları gibi etkilenir ve hacim kaybına neden olabilir. Zamansal dolgu uygulamaları çöken bölgedeki hacim eksikliklerini gidererek kişinin daha genç ve çekici görünmesini sağlar.

Şakak Dolgusu Nasıl Yapılır?

Şakakların çöküşü, yaşlılığın doğal bir aşamasıdır. Temporal kemikte erime, kasların zayıflaması, bağ dokularındaki değişiklikler ve şakak bölgesindeki yağ dokusunda azalma gibi durumlar yüz hacim kaybına neden olur ve şakakların çökmesine neden olur. Şakaklardaki oyuklar yüzün üst kısmında çok belirgindir ve kaşların düşük görünmesine neden olur. Şakak dolgusu, yağ enjeksiyonları veya hyaluronik asit içeren sentetik dolgu maddeleri ile yapılabilir. Prosedür, dolgu malzemesinin şakaklara enjekte edilmesiyle yapılır. Şakak dolgusu çöküş görünümünü yok edeceğinden, yüz daha oval hale gelir. Üst göz kapaklarının ve kaşların sarkmasını onarır. Gözlere yakın kemiklerin berraklığını giderdiği için gözlere daha fazla canlılık ve derinlik katar.

Şakak Dolgusunun Faydaları Nelerdir?

Şakak bölgesinde yüz ifadeleri nedeniyle oluşan çizgileri ortadan kaldırır. Şakaklarda hacimli ve dinç bir görünüm sağlar. Kaşlar ve alın üzerinde kaldırma ve canlandırma etkisi vardır. Kırışıklıkların görünümünü azaltarak canlı bir görünüm sağlar. Tapınak alanında yüzün asimetrisini bozan alanları doldurarak orantılı bir görünüm sağlar.

Şakak Dolgusunun Kalıcılığı Ne Kadardır?

Şakak dolgusunun kalıcılığı genellikle 12-15 aydır. Şakaklar hareketli bir alan olmadığından ve dolgu malzemesi geniş bir alana uygulandığından işlemin etkileri uzun zaman almaktadır. Dolgunun kalıcılığı kullanılan dolgu malzemesine ve kişisel özelliklerine göre değişmektedir. Şakak dolgusunda hyaluronik asit içeren ince dolgular tercih edilir. Başka bir deyişle, hyaluronik asit zamanla etkilerini kaybeder ve kaybolur. Şakak dolgusu tekrar yapıldıkça etkisi artan bir işlemdir.

Şakak Dolgusu Fiyatları 2023

Şakak dolgusu fiyatları 2023, dolgu enjeksiyonu her hastada standart uygulanan bir işlem değildir aksine kişiye özel bir tedavi gerektirir, bu sebeple uygulama fiyatlarına muayene sonrası karar vermek gerekir.

Şakak Dolgusu Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

 • İşlem sonrası yüzünüzde yaklaşık 24 saat içinde geçecek hafif kızarıklık ve şişlik olabilir. Morluk oluşursa, buz uygulanabilir veya Arnica veya Hirudoid krem uygulanabilir. Lütfen başka bir şey kullanmayın.
 • Uygulama alanına temas etmemeye çalışın.
 • Uygulama bölgesine 24 saat içerisinde basınç uygulamayınız. Makyaj uygulamayın.
 • Tedaviden sonra 72 saat içinde bol su tüketimi ürünün etkisini artıracaktır.
 • Dudak dolgusu yapılmışsa uygulanan anesteziye bağlı olarak dudağınızda asimetrik şişlik olabilir. Dudağınızdaki uyuşturma işlemi sırasında aşırı sıcak ve soğuk suyla temas ettirmeyin. Uyuşukluk dönemi geçene kadar hiçbir şey yemeyin veya içmeyin.
 • En az üç gün boyunca uygulama alanında yüz ifadelerinizi çok fazla zorlamayınız.
 • Göz altı dolgusu yapıldıysa şişlik olabilir, morluk gözlemlenebilir, dolgu hacmi size yetersiz gelebilir ancak ek doz veya zamanınızda rötuşla gerekirse kontrol tamamlanır.
 • 24 saat boyunca alkol tüketmekten KAÇININ.
 • Çene ucu, çene çizgisi, yanaklar, şakaklar, burun, alın, nazolabial bölge, dudak köşeleri gibi çok talep gören ve simetri gerektiren alanlarda dolgu yapıldıysa asimetrik şişlik ve morluklar oluşabilir.
 • Bir hafta boyunca sauna, jakuzi ve güneşlenme gibi sıcak ortamlardan kaçının.
 • Kırışıklıklarınız çok ince iğnelerle doldurulmuş ve yüzeysel uygulama ile bazen bir haftaya kadar uzayan, nadiren bir haftayı aşan kabarcıklar olabilir. Lütfen üzerine baskı uygulamayın ve masaj yapmayın.
 • Yanaklara dolgu yapılmışsa asimetrik şişlik ve morluklar doğaldır.
 • Uygulamanızın ardından kontrol randevunuzda rötuş yapabilir ve gerekirse ek doz uygulamaları yapabilirsiniz.
 • Dolgu, Kırışıklık tedavisi ve aşı uygulamaları aynı anda yapılabilmektedir.
 • Hyaluronik asit dolgusunun etkisi kalıcı değildir; kullanılan dolgu maddesine, tipine ve uygulama yerine göre 56 ile 24 ay arasında sürebilmektedir.
 • Kliniğimizde kullandığımız hyaluronik asit dolgu maddeleri organik, kendinden yapışkanlı, güvenli ürünlerdir.
 • Sağlıklı yaşlanma programının başarısı için önümüzdeki dönemde uygulama sonuçları etkisini kaybetmeden asistanlarımız sizi bilgilendirecektir.

Etiketler : 

dolgu uygulamaları,şakak dolgusu
Sohbet Başlatın
Yardıma ihtiyacınız var mı?
Merhaba,
Size nasıl yardımcı olabilirim?